O projekcie

Skąd powstał pomysł na projekt?

Według danych Eurostatu z 2006 r. Polska pod względem marnowania żywności plasuje się na 5 miejscu w Unii Europejskiej. W odróżnieniu od pierwszych czterech krajów, do których należą Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia, gdzie za marnowanie żyw-ności odpowiedzialni są przede wszystkim konsumenci, głównym źródłem marnowania w naszym kraju jest przede wszystkim branża spożywcza.

Projekt FEED Them UP powstał w odpowiedzi na ogromny problem, jakim jest marnowanie żywności w Polsce i jednocześnie ogromne zapotrzebowanie na dostawy żywności przez instytucje charytatywne.

Kto tworzy zespół FEED Them UP?

Projekt tworzy 5 studentów: Maria Bagińska, Joanna Bogdanowicz, Marta Krześlak, Marta Ługowska i Marcin Pietrowski.

Projekt FEED Them UP działa dzięki pomocy osób, którzy tak jak my chcą walczyć z marnowaniem żywności i pomagać potrzebującym, dlatego każdy pracownik lokalu gastro-nomicznego, każdy podopieczny placówki pożytku publicznego, czy każda osoba, która wspomniała o nas znajomym - uznawani są przez nas za członków zespołu FEED Them UP.

Na czym polega projekt FEED Them UP?

W ramach projektu FEED Them UP postanowiliśmy zwrócić się do warszawskich lokali gastronomicznych i zachęcić je do przekazywania wciąż przydatnej do spożycia żywności placówkom, które na co dzień zajmują się przygotowywaniem posiłków dla potrzebujących. Od początku naszej działalności, czyli marca 2016 r., odbyło się kilkadziesiąt darowizn żywności, w ramach których przekazano kilkaset kilogramów jedzenia.

Czy to legalne?

Przekazywanie żywności przez lokale gastronomiczne w Polsce jest nie tylko legalne, ale i bezpłatne. Od 1 października 2013 r. przy przekazywaniu żywności do pla-cówek charytatywnych można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, a także zaliczyć wartość tych produktów do kosztów uzyskania przychodu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce „Aspekty prawne”.

Dlaczego FEED Them UP?

Projekt FEED Them UP jest unikatową inicjatywą w Polsce i na skalę światową, polegają-cą na przekazywaniu wciąż przydatnej do spożycia żywności od lokali gastronomicznych do placówek pożytku publicznego. Tego typu działalność nie była prowadzona wcześniej w żadnym mieście w Polsce. Zdecydowaliśmy się na nazwę w języku angielskim, ponieważ mierzymy wysoki i mamy nadzieję, że wkrótce FEED Them UP będzie działać także poza Polską.

W jakich miastach działacie?

Nasz zespół działa przede wszystkim na terenie Warszawy, ale odzywają się do nas mieszkańcy innych miast, takich jak Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łomża, czy Białystok, którzy chcą naszą inicjatywę kontynuować w swoim mieście. Przekazujemy im naszą wiedzę oraz niezbędne dokumenty i materiały promocyjne, a także pomagamy w rozwiązywaniu wszelkich trudności. Jeżeli chcesz podjąć naszą inicjatywę w Twoim mieście lub pomóc tym, który już się do nas zgłosili, skontaktuj się z nami.

Czy można do Was dołączyć?

Oczywiście, że tak! Nasz projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób, którzy tak jak my chcą walczyć z marnowaniem żywności i pomagać potrzebującym. Dla takich osób tworzymy grupę wolontariacką, w ramach której wolontariusze w miarę swoich możliwości, czasu i chęci, będą mogli pomagać tworzyć nam FEED Them UP i pomagać w nawiązywaniu współpracy między lokalami gastronomicznymi a instytucjami charytatywnymi.

Kto jest ambasadorem akcji?

Od początku istnienia projektu wspierają nas:

  • Basia Ritz, restauratorka i zwyciężczyni I edycji programu MasterChef
  • Janek Paszkowski, finalista I edycji programu MasterChef
  • Krytyka Kulinarna, najlepszy blog restauracyjno-podróżniczy w Polsce

Kto jeszcze Was wspiera?

Partnerami projektu są:

Patronatem medialnym projekt objęli:

`

Dane kontaktowe

Feed them up Koordynacja darowizn żywności: Marcin Pietrowski: +48 507 617 750 Marysia Bagińska: +48 601 818 083 Marta Krześlak: +48 796 930 716 Promocja i media: Joasia Bogdanowicz: +48 662 669 682 Wolontariat: Marta Ługowska: +48 500 003 678 youtube.com/feedthemup instagram.com/feedthemup